takiego jak logistyka. Jedną z dziedzin transportu jest transport ponadgabarytowy. Brzmi dość tajemniczo, ale to nic innego jak przewóz np. maszyn albo ciężkiego sprzętu budowlanego. Na rynku istnieją firmy, które się tym specjalizują, dysponują odpowiednimi pojazdami, a także zatrudniają pracowników, którzy są wyszkoleni do realizowania takich zleceń. Transport maszyn wymaga kwalifikacji kadry i doświadczenia, bo bez tego nie przewieziemy żadnej maszyny. Żeby z powodzeniem przerzucić z jednej budowy na drugą koparki czy betoniarski, transport ciężki musi odbywać się zgonie z zasadami bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest, aby sprzęt był źle zabezpieczony. Równie ważne jest dostosowanie trasy przejazdu, żeby później nie okazało się, że droga jest za wąska, albo że pojawi się most, pod którym sprzęt utknie.
Co więc w sytuacji gdy trzeba
Dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach, bardzo precyzyjnie wskazują na to, jakie środki transportu mogą się po nich poruszać i co mogą transportować. Co więc w sytuacji, gdy trzeba przewieźć ładunek, który takich norm nie spełnia? Dla tego typu ładunków stworzona została odrębna gałąź transportu, którą jest transport ponadgabarytowy,
Ten typ transportu obejmuje między innymi transport maszyn, elementów infrastruktury, czy urządzeń przemysłowych. Ładunki te wykraczają poza normy swoją masą, długością, czy wysokością. Muszą więc zawsze być transportowane w specjalnych warunkach. Te z kolei wymagają uzyskania każdorazowo stosowanego zezwolenia.
A jak taki transport wygląda w praktyce? Transport ciężki wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplecza, czyli maszyn transportujących. Poza tym, gdy normy są znacznie przekroczone, wymagany jest również pilotaż transportu. Ma on na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu znajdujących się w tym czasie na drodze.
Transport ponadgabarytowy – czyli o przekraczaniu norm na drogach
Transport ponadgabarytowy cechuje się unormowanym prawnie, przekraczaniem zasad wielkości na drogach. Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm, potrzebne jest spełnienie szeregu procesów organizacyjno-logistycznych. Firmy, których specjalnością jest transport ciężki, są zobowiązane do uzyskania pozwoleń na przejazdy od zarządcy drogi i policji. Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako transport maszyn, gdyż w wielu przypadkach ciągniki siodłowe przewożą inne maszyny, przekraczając przy tym normy poruszania się na drogach tj. całkowita długość 16,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 4 m. Transport ładunków ponadnormatywnych to wielkie wyzwanie całego zespołu logistyczno-transportowego. Logistycy specjalizujący się w takich przejazdach muszą zwrócić szczególną uwagę na szerokość dróg na trasie, obecność rond, mostów, wiaduktów, jak i znaków drogowych. Nie bez przyczyny zarobki w tej branży należą do wysokich, a trudność całego przedsięwzięcia wzbudza ciekawość, o czym świadczy wiele programów o tej tematyce w telewizji np. TVN Turbo.
Często też mamy do czynienia z
Czasami się zdarza, że trzeba gdzieś przewieźć jakąś maszynę i żeby to zrobić konieczne jest wynajęcie odpowiedniej firmy. Transport maszyn obarczony jest zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Żeby sprawnie przeprowadzić całą operację należy zatrudnić do tego firmę, która posiada odpowiedni sprzęt do przewozu maszyn, ale także zatrudnia wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że transport ponadgabarytowy przebiegnie sprawnie i bez przykrych niespodzianek. Trzeba też pamiętać o tym, że przewożąc różne maszyny ma znaczenie trasa, jaką się ten transport ciężki odbędzie. Niedopuszczalne jest doprowadzenie do sytuacji, że wybrana droga będzie za wąska, albo pojazd nie zmieści się pod motem. Często też mamy do czynienia z ciężkim transportem zza granicy. Coraz więcej sprzętu jest sprowadzana, albo trzeba przerzucić np. maszyny budowlane do innego kraju, ponieważ tam wykonuje się dane zlecenie. Jeśli ktoś chce kupić sprzęt za granicą, musi się liczyć z tym, że będzie musiał spełnić mnóstwo formalności.